Solid Resilient Tyre18x7-8 Solid
18x7-8 Solid
Forklift Tyre
Direct from the manufacturer. ISO 9001 certified. 2,000 kg drive axle capacity. Quote in 24 hours.

| Specification | Value |
|---|---|
| Size | 18 x 7-8 |
| Outer Diameter | 18 in |
| Tyre Width | 7 in (nominal) |
| Rim Width | 4.33 in |
| Drive Axle | 2,000 kg |
| Steer Axle | 1,750 kg |
| Tread Pattern | Y-Lug (Traction) |
| Compound | Solid Resilient Rubber |
| Certification | ISO 9001 : 2015 |
| Origin | Made in India |
Get Price for 18x7-8
Request a Quote
Fill the form and our team will send you pricing, MOQ, and lead time within 24 hours.
As per order
MOQ
India
Origin
Common Applications
Indoor Forklifts
1–2 tonne capacity, smooth concrete floors
Warehouse Forklifts
Distribution centres, FMCG warehouses
Manufacturing Floors
Assembly plants, component stores
Cold Storage
Refrigerated warehouses, food logistics
Other Sizes Available
We manufacture 20 solid resilient sizes. Not sure which fits your forklift? Ask our team.